poniedziałek, 25 listopada 2013

Pojedynek nr 8

Pamiętacie jeszcze okładkowe pojedynki? :)

Minęło już sporo czasu od ostatniego głosowania. Miałam tzw. gorszy czas, mało zapału do wszystkiego, a więc i takie sprawy, jak pojedynki zeszły na bardzo daleki plan. Wielu z Was się zorientowało, że przez kilka miesięcy mało mnie było i na moim, i na Waszych blogach, ale mam nadzieję, że już pokonałam kryzys (nie tylko twórczy) i wrócę do życia :) Tak więc dla rozrywki postanowiłam poszperać trochę wśród książkowych okładek i zaproponować Wam coś nowego. Zatem witam Was serdecznie w pojedynku nr 8!

Zanim jednak to nastąpi, przypomnę jeszcze o tym, co działo się w poprzednim pojedynku. Jako że pojawił on się w lipcu, motyw przewodni kojarzył się ze... słońcem i wakacjami. Możemy więc troszkę wrócić myślami do czasu, kiedy kurtki zimowe mogły ewentualnie zajmować miejsce w szafie i nic poza tym. Motywem przewodnim była plaża. Kto nie widział, a jest ciekawy, odsyłam go tutaj.   

Do wyboru mieliście 9 okładek. Plaża na okładce nr 4 była tą, którą najchętniej wybieraliście :) Oto ona:


 
Tym razem przedmiotem naszego zainteresowania będzie po prostu książka :) Nic więcej już dodawać nie muszę :)

Gorąco zachęcam do głosowania na najciekawszą okładkę!

motyw: książka

okładka nr 1

okładka nr 2

okładka nr 3

okładka nr 4

okładka nr 5

okładka nr 6

okładka nr 7

okładka nr 8

Okładka nr 9

Kilka słów o treści książek:

1. Iny Lorentz - "Kasztelanka"
Kontynuacja tragicznych losów pięknej Marii, znanej czytelnikom z bestsellerowej powieści „Nierządnica”. Maria żyje spokojnie i dostatnio u boku ukochanego męża, kasztelana Michaela. Jej szczęście nie ma granic, kiedy wreszcie po latach zachodzi w ciążę. Jednak sielanka nie trwa długo. Wybucha powstanie husytów, Michael udaje się na wojnę i nie wraca z pola bitwy. Maria znów zostaje sama. Na dodatek traci cały majątek i musi uciekać z rodzinnego zamku. W dobie wojen i niepokojów nie pozostaje jej nic innego, jak dołączyć do ciągnących za wojskiem markietanek i rozpocząć pełne przygód oraz niebezpieczeństw życie. Czy Marii uda się ocalić dziecko i odnaleźć męża, w którego śmierć nie chce uwierzyć?

2. Virginia Woolf - "Pokój Jakuba"
To historia Jakuba Flandersa, młodego mężczyzny, który zginął podczas I wojny światowej (pierwowzorem bohatera był zmarły na tyfus brat autorki), opowiedziana przez kobiety jego życia. Podana we fragmentach jako kolaż sytuacji, gestów, rozmów i wrażeń, a przy tym bardzo liryczna i nastrojowa, dla Woolf staje się pretekstem do namysłu nad ludzką percepcją i niemożnością pełnego zrozumienia drugiego człowieka.
  
3. Gloria Goldreich - "Kolacja z Anną Kareniną"
Powieść obyczajowa. Historia sześciu kobiet z Nowego Jorku, które połączyła pasja czytania. Wszystkie mają po trzydzieści parę lat, jest wśród nich samotna matka i szczęśliwa żona, niezamężna flirciara i kobieta, wychowująca autystyczne dziecko. Spotykają się, by dyskutować o ulubionych lekturach, ale książki szybko stają się pretekstem do rozmów o własnych sukcesach i porażkach, o miłości, zazdrości, zdradzie, rodzinie.

4. Izabela Sowa - "Części intymne"
Janusz jest bestsellerowym autorem, jednak nie ma złudzeń co do swojej twórczości. Opowiada o ciekawych wyprawach... nie ruszając się z fotela. Pierwszą książkę stworzył, aby wygrać zakład. I nagle – furora, więc napisał kolejne. Właśnie mozoli się nad czwartą, kiedy dostaje intratną propozycję: udział w serii spotkań z czytelnikami. Choć przez ostatnie lata nigdzie nie wyjeżdżał, przyjmuje wyzwanie.
"Części intymne" to ironiczna powieść o wyprawie w głąb – nie tylko siebie. Historia o polskiej prowincji (nie mylić z Prowansją!), o rynku wydawniczym, krytykach i pisarzach, a przede wszystkim o czytelnikach – tych z miast i miasteczek Polski X, Y, Z.
 

5. Ashton Lee - "Wiśniowy Klub Książki"
Maura Beth organizuje klub książki, aby uchronić lokalną bibliotekę przed zamknięciem. Jej inicjatywa spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem. Na wiernych czytelników oprócz interesujących rozmów czekają bowiem pyszne smakołyki.
Klubowicze od dyskusji nad "Przeminęło z wiatrem" przechodzą do plotek, wymiany przepisów, zwierzania się z sekretów i snucia marzeń. Zawiązują się przyjaźnie, a gdy na horyzoncie pojawia się przystojny Jeremy, serce bibliotekarki zaczyna bić szybciej.
Czy popularność klubu pozwoli ocalić bibliotekę?

6. Barbara Rybałtowska - "Kuszenie losu"
"Kuszenie losu" to współczesna powieść obyczajowa, w której tytułowe kuszenie karierą, sławą, uznaniem towarzyszy wątkowi dwuznacznych emocji i miłości do książek. Akcja powieści rozgrywa się w świecie wydawców i pisarzy. Świetne pióro autorki kreśli galerię barwnych postaci. Jak każdą książkę Barbary Rybałtowskiej, "Kuszenie losu" również czyta się jednym tchem to wspaniała lektura ze świetnymi dialogami i żywą akcją.

7. Mike Dooley - "Świat nieograniczonych możliwości"
Mike Dooley to gwiazda z filmu "Sekret" i bestsellerowej książki o tym samym tytule. Swoje nauki przekazuje ludziom z całego świata, mówiąc o szczęściu, życiu i marzeniach. "Świat nieograniczonych możliwości" to nowe, inspirujące spojrzenie na znalezienie swojego prawdziwego celu w życiu, wykorzystanie wyobraźni i zaspokojenie wszystkich pragnień. Mike Dooley wyjaśnia, że marzenia nie są czymś przypadkowym. To przecież właśnie dzięki nim zaczynamy rozumieć prawdę o sobie. Twoje marzenia mają większy sens, niż ci się wydaje. Przypatrz się tak zwanym ludziom sukcesu. Czy są mądrzejsi od ciebie? Czy zasługują na więcej niż ty? Nie! Oni po prostu żyją tak, że świat zaczyna wyciągać do nich pomocną dłoń.
Tajemnica tkwi w tym, że "ludzie sukcesu" potrafią kreować własną rzeczywistość, własną wiarę i swoje szczęście. Każdy nosi w sobie pole nieograniczonych możliwości i sam decyduje, w jaki sposób będzie z niego korzystać. Spełnianie marzeń nie jest kwestią tylko ciężkiej pracy i wysiłku, to bardziej kwestia wiary, oczekiwań i pewności, że robisz to, co zawsze chciałeś robić, że spotykasz ludzi, których chciałeś spotykać i że jesteś dokładnie w tym miejscu, o którym marzyłeś. Otwórz swoje serce i umysł na duchowość, jakiej do tej pory nie znałeś. Największą przygodą jest życie samo w sobie, które daje nam mnóstwo nieograniczonych możliwości. Dzięki nim każdego dnia odkrywamy swoje miejsce na ziemi.

8. Anna jorgensdotter - "Córki gór"
Sandviken, niewielkie miasto w Szwecji, lata 1938-1958. Splecione losy kilkunastu osób, na które wpływa pamięć o nieżyjącej Karin. Sofia, świetnie zapowiadająca się narciarka, odrzuca zaloty nieśmiałego Miltona, by wyjść za mąż za Arvida, co okazuje się największą pomyłką jej życia. Emilia, od dzieciństwa chodząca swoimi drogami, utrzymuje się z pracy własnych rąk, nie rodzi obowiązkowych dzieci i jest w wolnym związku. W niekonwencjonalny sposób żyje również Edwin, płaci jednak za to najwyższą cenę. Irma jest działaczką związkową, komunistką, prawdopodobnie lesbijką. Barbara przyznaje się do bezpłodności spowodowanej nielegalnym usunięciem przedmałżeńskiej ciąży. Jörgensdotter kreśli pojedyncze ludzkie historie na tle wielkich wydarzeń, pisze o uwarunkowaniach społecznych, które podcinają skrzydła, pokazuje różne oblicza miłości. W jednym z wywiadów nazwała "Córki gór" „brutalną mieszanką faktów i fikcji". W trakcie pracy nad książką przeprowadziła kwerendę w archiwum miasta, wykorzystała też opowieści swojej babci. 
 
9. Diane Setterfield - "Trzynasta opowieść"  
Powieść o tych, którzy kochają książki, dla tych, którzy kochają książki.
Obie są samotne.
Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin.
Obie zamknęły się w świecie książek.
Margaret Lea - zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter - największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy. Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem. Teraz ponaglana śmiertelną chorobą chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret a dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie? Rozpoczyna się walka z prawdą i o prawdę. Ożywają wielkie uczucia, grzeszne namiętności, przeklęte i tragiczne postaci, duchy przeszłości. Porywa nas magia urzekającej opowieści.

 
Opisy pochodzą ze strony lubimyczytać.pl 

24 komentarze:

  1. Głosuję na okładkę nr 2:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zagłosowałabym na 9 przez sentyment do świetnej zawartości - "Trzynasta opowieść" jest świetna :)
    Ale nie zagłosuję.
    Zagłosowałabym na nr 5, ponieważ są tam i książki i pyszna herbatka w kubeczku... ale nie zagłosuję, ponieważ nie stawia się kubka na książkach... Grozi zalaniem!

    Zagłosuję na nr 2 :) Najpiękniejszy widok dla książkofila :)

    OdpowiedzUsuń
  3. tak naprawdę, ale żadna nie jest w moich klimatach - ale zagłosuje na 6

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszę się, że do nas wracasz :) Podobają mi się okładki nr. 2,4,5 i 8 :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dla mnie bezapelacyjnie 5, nawet z powodu tej okładki ją kupiłam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wiśniowy klub książki wymiata:) Serduszko jest urocze:)

    OdpowiedzUsuń
  7. 2,4,8 mi najbardziej i w tej kolejności się podobają, ale muszę powiedzieć, że wybór był trudny, gdyż w zasadzie każda z okładek ma w sobie coś.

    OdpowiedzUsuń
  8. Podobają mi się aż trzy: 1, 2 i 5. Jednak w 1 ta książka ginie w fałdach sukni, w 2 coś mi zgrzyta, chyba ta bordiura mnie nie przekonuje. Wygrywa więc 5 :D
    Cieszę się, że do nas wracasz :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Najbardziej podoba mi się książka nr 2 ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Trudno jest mi zdecydować się na którąś z okładek, ale niech będzie 1. Za to koniecznie do przeczytania książka z okładką nr 9 :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. ja bym wybrała okładkę Wiśniowego Klubu Książki :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Okładka numer 5 :)

    OdpowiedzUsuń